01
Hoće li srebro s vremenom potamniti?
Odgovor
Srebro je jako dobar materijal za izradu nakita jer je prilagodljiv, sjajan i dobro reflektira svjetlost. No, čisto srebro je mekano, stoga se za izradu nakita koriste legure (uobičajeno je to 92,5% srebro i 7,5% neki drugi metal, najčešće bakar).
Prilikom nošenja nakita, srebro s vremenom gubi sjaj, no osim toga moguće je da s vremenom srebro prekrije tanak, crnkast sloj. Takav sloj je posljedica oksidacije, do koje dolazi zbog metala unutar legure (bakar je često uzrok, jer lako i brzo oksidira), kao i zbog svakodnevnih uzroka, kao što su znoj, kozmetika, sunčeva svjetlost, toplina, parfemi i slični preparati kojima se izlažemo. Proces oksidacije srebra započinje gubitkom sjaja, nakit poprima žućkastu boju, s vremenom boja prelazi u crnu. Kako bi se taj proces usporio i kako bi nakit od srebra bio što sjajniji, na srebrni nakit se procesom galvanizacije nanosi tanki sloj rodija, koji ga dodatno štiti od vanjskih utjecaja. Nakit koji potamni može se donijeti u bilo koju našu poslovnicu kako bi se mogao polirati, obnoviti novim slojem rodija, nakon čega se njegov izgleda vraća u prvotno, sjajno i svijetlo stanje.
02
Je li bolje uzeti vjenčano prstenje sjajno ili matirano? Izliže li se mat s vremenom?
Odgovor
Svaka vrsta nakita koja se nosi izložena je vanjskim utjecajima i potencijalnom oštećenju. Vjenčano prstenje je posebice ugroženo jer je njegovo nošenje kontinuirano i najčešće ga se uopće ne skida s ruke. Zato nije neobično da se od nošenja matiranje na prstenu izliže, no isto tako će se s vremenom i na sjajnom vjenčanom prstenu vidjeti male ogrebotine uzrokovane nesvjesnim lupkanjem, struganjem uz hrapave ili tvrde površine. No, to vas ne bi smjelo obeshrabriti u izboru vašeg vjenčanog prstenja, jer je najbitnije od svega da se prstenje vama sviđa.
Ukoliko vjenčano prstenje kupljeno kod nas bude trebalo povećati, smanjiti, polirati, obnoviti mat, ugraditi novi cirkon, sve to ćemo napraviti potpuno besplatno, jer kupnjom našeg vjenčanog prstenja dobivate certifikat i doživotnu garanciju na njegovo održavanje.
03
Što ako kupim poklon i osobi kojoj ga darujem se ne svidi?
Odgovor
Dar nekome posebnome je uvijek veliko veselje, posebice ako je obostrano. Nažalost, ponekad je teško pogoditi ukus osobe koju želimo obradovati. U slučaju da se osobi kojoj kupite poklon u našoj poslovnici on ne svidi, isti se može zamijeniti u roku 15 dana od izdavanja računa, uz predočenje računa. Naravno, nakit treba biti u originalnoj ambalaži, neoštećen i nenošen.
Mali savjet za nesigurne:
Ukoliko niste sigurni hoće li se osobi kojoj želite kupiti poklon on zaista i svidjeti, u našim poslovnicama možete kupiti i poklon bon (u vrijednosti 200,00 kn, 500,00 kn ili 1.000,00 kn) koji osoba kojoj ga darujete može iskoristiti u bilo kojoj našoj poslovnici.
04
Čuli smo da bijelo zlato požuti, je li to istina?
Odgovor
Zlato je u prirodi žute boje, a „bijelo zlato“ kao takvo u prirodi ne postoji. Kako bi se dobila djelomična bijela boja zlata, zlatu se dodaje legura drugih metala. No, ni takva legura nije boje koju prepoznajemo kao bijelo zlato. Da bi se dobila prepoznatljiva boja bijelog zlata i učvrstio njen sjaj, nakitu od bijelog zlata se procesom galvanizacije nanosi tanki sloj rodija. Kako je riječ o tankom površinskom sloju, nakitu od bijelog zlata će se nakon određenog perioda nošenja gornja obrada istrošiti, nakon čega će biti vidljiva prava boja legure bijelog zlata koja je žućkasta. Ovakva situacija je neizbježna, no lako rješiva – nakit od bijelog zlata koji je „požutio“ donesite u bilo koju našu poslovnicu, a mi ćemo ga obnoviti.